Історія ліцею
Ліцей: вчора, сьогодні, завтра…
Миколаївському облміжколгоспбуду потрібні були спеціалісти будівельних професій для будівельних організацій області. І з цією метою в мальовничому місті біля державного заповідника «Мар’їн Гай» 1 вересня 1975 року було відкрито училище у м. Вознесенську. Було збудовано навчальний корпус, майстерні, їдальню, два гуртожитки для приживання учнів. Вперше ПТУ – 18 розпочало свою роботу по підготовці 120 спеціалістів. Спочатку училище готувало мулярів, монтажників, слюсарів – сантехніків, штукатурів, машиністів баштових, мостових і козлових кранів. І через три роки муляри, слюсарі – сантехніки, електромонтажники та штукатури поповнили ряди робітничого класу.
З 1978 по 1982 рр. випускники училища приймали участь у будівництві ЮУАЕС, де стійко закріпилися і залишилися там жити і працювати. Ширилося будівництво. Спектр спеціальностей теж розширювався. І на початку 90 – х років ПТУ – 18 пропонує учням отримати спеціальності машиніста баштових та козлових кранів, електромонтажників по силовим мережам та електрообладнанню. На жаль, після розпаду колишнього СРСР потреба в кваліфікованих спеціалістах – будівельниках зменшилась, тому що зменшилося будівництво. І на початку 90 – х років, а саме з 1993 року вперше у м. Вознесенську ПТУ -18 запропонувало випускникам шкіл отримали нові спеціальності: бухгалтер сільгоспвиробництва та секретар – діловод з вмінням працювати на комп’ютері. І учнів з радістю прийшли навчатися.
З 2001 року училище плідно працювало з АТ «ВОЗКО» і результатом цього співробітництва стала підготовка 60 спеціалістів для шкіряної галузі. За допомогою спеціалістів ЗАТ «ВОЗКО» в училищі було оснащено 2 сучасних кабінети. За період існування до училища було зараховано 6116 учнів, з них 5593 отримали атестати про середню освіту та дипломи. Рішенням Міністерства освіти і науки з березня 2007 року нашому навчальному закладу надано статус «професійний ліцей».
З вдячністю ми віддаємо шану воїнам – інтернаціоналістам Кутвицькому Олегу та Тімощуку Миколі, які загинули виконуючи інтернаціональну місію в Афганістані. Їх іменами названо вулиці рідного міста та селище міського типу Прибужжя.
Одна з вулиць міста Вознесенська названа іменем Олега Кутвицького.
Вознесенський професійний ліцей гостинно відчиняє свої двері для усіх, хто бажає стати кваліфікованим робітником.
Цьому сприяють як традиції ліцею, так і його потужна навчально-матеріальна база.
Вознесенський професійний ліцей розташований в північній частині м. Вознесенська комплексом на площі
Навчально – виробнича база Вознесенського професійного ліцею має всі необхідні умови для підготовки висококваліфікованих спеціалістів.
На даний час ліцей має підприємства замовники:
- Закрите акціонерне товариство "Вознесенське шкіряне об'єднання";
- Будівельна фірма AT „Будівельник";
- Товариство з обмеженою відповідальністю „Вознесенська продовольча
компанія";
- Управління економіки міськвиконкому;
- Миколаївські міжрайонні електричні мережі (ММЕМ);
- Вознесенський лісгосп.
Проектна потужність ліцею розрахована на прийом та навчання 540 учнів.
Для забезпечення підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації робітничих кадрів ліцей має:
- Навчальний корпус. Будівля навчального корпусу - 3-х поверхова, побудована за типовим проектом. В ній розташовані 15 кабінетів теоретичного навчання, майстерня електромонтажників на 15 робочих місць, столярна майстерня на 15 робочих місць, комп'ютерний клас на 15 робочих місць, спортивний блок, методичний кабінет, кабінет майстрів виробничого навчання, і медичний пункт, бібліотека, приймальня, кабінет директора та заступників директора, бухгалтерія.
- Спортивний блок. Спортивний комплекс ліцею включає в себе ігровий та гімнастичний зали. На території ліцею розташований спортивний комплекс в який входять: волейбольна, баскетбольна площадки та стадіон з біговими доріжками. Всі вони забезпечені необхідним спортивним знаряддям. Спортивні секції працюють до 20 години вечора. Щорічно в колективі відбуваються спартакіади з волейболу, баскетболу, настільного тенісу, футболу, шашок і шахів, пневматичної гвинтівки.
- Навчально - виробничі майстерні:
- майстерня опоряджувальників;
- електрозварювальна майстерня;
- електромонтажна майстерня;
- кабінет – лабораторія продавців;
- комп’ютерний клас.
- Їдальня - актовий зал. Культурно - побутовий корпус побудований за типовим проектом: їдальня - актовий зал. До його складу входять: малий обідній зал на 50 місць та великий обідній зал на 150 місць який є основним залом, побутові приміщення.
- Гуртожиток. Поряд з учбовим корпусом розташовані два гуртожитку, побудовані за типовим проектом на 150 місць кожне. В гуртожитку знаходяться: кімнати для гурткової роботи, кімната відпочинку, душові та інші побутові кімнати для обслуговування учнів.
В ліцеї створена комп’ютерна мережа, яка дозволяє користуватися Інтернет – послугами, і на високому рівні виконувати роботу з діловими паперами. До послуг учнів 26 комп’ютерів ПЕОМ, кольорові телевізори, відео та музична апаратура, ксерокопію вальні апарати. Всі бажаючі можуть користуватися послугами мережі «Інтернет».
Бібліотека налічує понад 1209 екземплярів з профільної спецтехнології, 636 примірників художньої літератури, 2000 тисяч підручників загальноосвітнього циклу.
Працюють в ліцеї гуртки художньої самодіяльності: вокальний, драматичний, дискоклуб «Меридіан», гурток хореографії. Колектив художнього самодіяльності займає призові місця в обласних конкурсах серед учнів ПТНЗ Миколаївської області.
Час навчання у ліцеї зараховується до виробничого стажу. На період навчання учні забезпечуються стипендією, гуртожитком.
Учні пільгових категорій отримують матеріальну допомогу за рахунок стипендіального фонду.
По закінченню ліцею учні одержують 3-й та 4-й розряди з обраної професії та користуються підвищеним попитом на підприємствах.
Учні, які закінчили наш ліцей, користуються пільгами підчас вступу до технікумів, коледжів, вищих навчальних закладів відповідно до отриманої професії.
Випускники ліцею одержують диплом Державного зразка і можуть працювати на будь-якому підприємстві за обраною професією.
ВПЛ фінансується з державного бюджету, а також за рахунок виробничої діяльності, благодійних внесків. Ліцей підпорядковане управлінню освіти і науки Миколаївської обласної державної адміністрації та Міністерству освіти і науки України.
Вознесенський професійний ліцей - це державний навчальний заклад, який керується власним Статутом та ліцензіями: серія АА № 903228, серія АА № 868281, серія АА № 399846.
Вознесенський професійний ліцей святкує
45-ти річний ювілей
Скільки зірок в тобі виплекано,
Скільки їх всіх відпущено в світ,
І яскраво в просторах сяє…
То ліцею найкращий твій слід.
У кожної річки є свій початок, згодом кожна річка вливається до великого океану. Так і наш рідний Вознесенський професійний ліцей, з 1975 року – року його заснування, є початком шляху творчих особистостей, який веде до прекрасного океану Професійних знань. 1 вересня 2020 року Вознесенський професійний ліцей відзначив свій 45 –й ювілей. Протягом 45-ти років у ліцеї вирувало життя, а керували ним компетентні, творчі, керівники – директори.
Історія Вознесенського професійного ліцею сягає в далекий 1975 рік. Миколаївському облміжколгоспбуду потрібні були фахівці будівельних професій для будівництва організацій області. І з цією метою в мальовничому місті біля заповідника «Мар’їн Гай» 1 вересня 1975 року було відкрите міське професійно-технічне училище № 18 міста Вознесенська. Ліцей розташований в промисловій зоні міста Вознесенська, займає площу 2,4 га . В комплекс будівель ліцею входять: навчальний корпус (три поверхи), їдальня, актовий зал, майстерні, дві будівлі гуртожитку. Проєктна потужність ліцею 450 чоловік , загальна площа приміщень 6834 м2 .
Першим директором ПТУ №18 був Мущинський Віктор Мойсейович - 05.09.1974р. - 09.04.1978р.. Спочатку училище готувало мулярів, монтажників, слюсарів-сантехніків, штукатурів,машиністів баштових,мостових і козлових кранів.
Другим директором училища був Карабут Анатолій Афанасійович – 10.04.1978р. – 09.04.1980р. З 1978 по 1982 роки випускники училища приймали участь у будівництві Южноукраїнської атомної електростанції, де стійко закріпилися й залишилися там жити і працювати.
Абдуллаєв Микола Аттайович працював директором з 10.04.1980р. -02.12.1982р.. Ширилося будівництво. Спектр професій теж розширювався.
Буздін Анатолій Дмитрович був призначений директором з 04.12.1982р. по 28.02.2004р. Анатолій Дмитрович віддав навчальному закладу 22 роки свого життя . Йому притаманні такі якості, як цілеспрямованість, толерантність, тактовність. З 1984 – 1994 рр. Вознесенський професійний ліцей має наступну історичну назву – середнє професійно-технічне училище № 18 м. Вознесенська Миколаївської області (Наказ Госпрофобра Української РСР № 156/3 від 13.07.1984р. «О реорганизации профтехучилищ системы профтехобразования Украинской ССР» ).
На початку 90-х років, а саме 1993 року вперше в місті Вознесенську СПТУ-18 запропонувало випускникам шкіл отримати нові професії: бухгалтер сільгоспвиробництва та секретар-діловод з вмінням працювати на комп’ютері.
З 2001 року училище плідно працювало з АТ «ВОЗКО» і результатом цього співробітництва стала підготовка 60 фахівців робітничої професії для шкіряної галузі.
З 22.04.2004 року директором ПТУ №18 управлінням освіти і науки Миколаївської обласної державної адміністрації був призначений Путієнко Сергій Павловичч, який працює і нині. Сергій Павлович закінчив Мелітопольський державний аграрний інститут. З 1987 року Сергій Павлович розпочав свою трудову діяльність у ПТУ №18 майстром виробничого навчання, а з 1999року був призначений на посаду старшого майстра. Робота колективу училища під час проведення чергової атестації у 2006 році отримала високу оцінку і наказом Міністерства освіти України № 189 від 15.03.2006 року «Про вдосконалення мережі ПТНЗ Миколаївської області» професійно-технічне училище №18 перейменовано на Вознесенський професійний ліцей. Путієнко С.П. на посаді директора показав себе здібним керівником, вмілим організатором. Сергій Павлович творчо і з відповідальністю відноситься до своїх обов’язків. Під керівництвом Путієнка С.П. педагоги вивчають та відбирають передові прийоми і методи праці, підвищують педагогічну майстерність та професійну кваліфікацію. На посаді директора він працює над забезпеченням єдності навчально – виховного та виробничого процесів на основі взаємозв’язку загальноосвітньої та професійної підготовки. Йому притаманні високий професіоналізм, уважне ставлення до кожного, висока порядність, сміливість, пошук, уміння працювати з людьми, розуміти колег і допомагати їм в потрібну хвилину, доброзичливість. Невтомно працює сам і заохочує до цього інших, досвідчений організатор, вміє вести за собою, знаходити оптимальні варіанти вирішення складних проблем. За час його керівництва зміцнилася матеріально – технічна база ліцею, відремонтовані та модернізовані виробничі майстерні та навчальні кабінети, спортивний зал, гуртожиток . Нашого директора ми поважаємо, шануємо всі: і його колеги - педагоги,майстри в/н, і учні, і обслуговуючий персонал. Бо він є великим педагогом і великою людиною, людиною, яка живе і працює по совісті.
За період існування до Вознесенського професійного ліцею (ПТУ№18) було зараховано 8495 учнів, з них 8 380 отримали атестати про повну загальну середню освіту та дипломи кваліфікованого робітника.
Кожен із керівників – директорів закладу, членів педагогічного та обслуговуючого персоналу зробив і робить чимало для розвитку рідного ліцею. Адже кожен учень хоче навчатися у хорошому закладі, усі батьки дбають, аби їх діти були оточені опікою, здобули глибокі знання і стали висококваліфікованими фахівцями.
Сьогодні Вознесенський професійний ліцей має більш ніж 45 - річний досвід підготовки фахівців будівельної галузі та сфери обслуговування. За ці роки сформувався міцний, дружній висококваліфікований педагогічний колектив, який поповнюється ініціативною творчою молоддю. За цей час в ліцеї склалися славні традиції. Шлях, пройдений колективом ліцею – це нелегкий шлях становлення на початковому етапі роботи, це підготовка висококваліфікованих фахівців, здатний адаптуватися в сучасних ринкових умовах, це творчий пошук викладачів, майстрів своєї професії, впровадження новітніх технологій навчання, використання в своїй роботі особистісно-зорієнтованого, модульного та інтерактивного навчання та виховання.
Вознесенський професійний ліцей – це своєрідна країна, де педагоги та здобувачі освіти спільно творять майбутнє: це велика родина ліцеїстів, в якій сформовано 13 навчальних груп – 315 учнів. Ліцей має свій ритм існування та стійкі тенденції до новизни.
Кожна людина на землі, в якій країні вона б не народилася, чим би не займалася, чи то жінка, чи то чоловік, а може просто дитина – має свій власний стиль. Все залежить від людини, від її смаку, від середовища, в якому вона живе. Щоб задовольнити ці потреби і бажання, потрібні вміння і професіоналізм фахівця. Щоб стати творцями своєї справи, потрібно вчитися у майстрів високого гатунку. І такі майстри, викладачі працюють у ліцеї. Завдяки їм забезпечується сучасний рівень підготовки кваліфікованих робітників.
Основним багатством нашого ліцею є дружній колектив працівників. Основна цінність колективу - це високий фаховий рівень його працівників, патріотизм та порядність. В ліцеї працює 63 працівника, педагогічний колектив нараховує 30 чоловік. Педагогічний колектив ліцею сьогодні – це 12 майстрів в/н, 11 викладачів, адміністрація, вихователь, практичний психолог, бібліотекар,керівники гуртків. Серед педагогів ліцею - два майстра виробничого навчання мають звання «Майстер ІІ категорії», три викладача мають звання «Старший викладач», в ліцеї працює чотири педагогічні працівники, нагороджені знаком «Відмінник освіти України», 7 нагороджено Грамотою обласної державної адміністрації, 5 нагороджено Грамотою МОН України, 1 Подякою МОН України.
Вся діяльність педагогічного колективу Вознесенського професійного ліцею спрямовується на забезпечення прав учнів на здобуття повної загальної середньої освіти та професії кваліфікованого робітника, організацію їх навчально-пізнавальної діяльності, становлення і розвиток виховної системи у ліцеї, в організації оптимальної та ефективної системи науково-методичної роботи з педагогічними кадрами, забезпеченні співпраці освітнього закладу із сім’єю, позашкільними і громадськими організаціями з метою розвитку особистості учнів тощо.
В основу діяльності Вознесенського професійного ліцею покладено діючі законодавчі та нормативні документи України в галузі освіти та науки.
Навчально-виробнича база ліцею має всі необхідні умови для навчання та підготовки висококваліфікованих робітників. У ліцеї функціонують 15 навчальних кабінетів, спортивна зала та 5 майстерень для проведення уроків виробничого навчання, які мають сучасну матеріальну базу, забезпечені комп’ютерами,WI-FI, плазмовими телевізорами, 2 кабінети оснащені мультимедійними дошками, у кабінеті іноземної мови встановлено лінгафонний клас та сучасними приладами по всім напрямам профільного навчання. Бібліотека з читальним залом підключені до мережі Інтернет. В окремій будівлі на території ліцею розміщені майстерні опоряджувальників та електрозварників. Приміщення і споруди ліцею обладнані відповідно до діючих нормативів та санітарних норм і експлуатуються згідно вимог охорони праці, правил пожежної безпеки та санітарно-гігієнічних норм.
Підготовка кваліфікованих робітників проводиться на базі базової загальної середньої освіти із терміном навчання 3 роки та отриманням повної загальної середньої освіти (9 навчальних груп), на базі 9 класів та 11 класів із терміном навчання 2 роки без надання повної загальної середньої освіти (2 навчальні групи) та на базі 11 класів - з терміном навчання 1,5 роки (2 навчальні групи) .
Напрями підготовки кваліфікованих робітничих кадрів у ліцеї:
-Електрозварник ручного зварювання; Електромонтажник на автоматичних та напівавтоматичних машинах.
- Електромонтажник з освітлення та освітлювальних мереж; Електромонтажник силових мереж та електроустаткування.
- Обліковець з реєстрації бухгалтерських даних; Продавець продовольчих товарів.
- Оператор комп’ютерного набору; Секретар керівника ( організації, підприємства, установи).
- Опоряджувальник будівельний ( штукатур; лицювальник-плиточник; маляр).
Ми чітко розуміємо, що завдання педагогічного колективу полягає в тому, щоб учнів професійно навчати обраній професії за сучасними програмами, сучасними технологіями з практичним застосуванням інноваційних технологій на уроках теоретичного та виробничого навчання. Під час освітнього процесу кожним викладачем були створені учнівські групи за допомогою Google Classroom. Педагоги використовують наступні сервіси:
тести Naurok , відеоконференції у програмі Zoom,інтерактивні вправи Lerning Apps.
Є в ліцеї кабінети та майстерні – зразки естетики та навчального дизайну. Більшість елементів оформлення інтер’єру створена власними руками учнів та їх наставників. Це майстерні електрозварників (майстер в/н І.О. Кравченко), кабінет комп’ютерних технологій (майстер в/н В.О.Карпенко), майстерня електромонтажників (майстер в/н В.П.Прокопчук), майстерня опоряджувальників ( майстер в/н Т.П. Кабанова, Єрошенко М.Г.), кабінет української мови та літератури (зав.кабінетом Л.Я.Савінкова), кабінет хімії та біології (зав.кабінетом О.В. Слєпєндяєва), кабінет англійської мови (зав.кабінетом І.І. Ляшенко), кабінет спецтехнології опоряджувальників (зав.кабінетом Т.В. Літвін), кабінет спецтехнології електрозварників та електромонтажників (зав.кабінетом О.А. Машкін), навчальна лабораторія продавців (зав.лабор. Н.М.Іванова).
Ліцей співпрацює з соціальними партнерами: Спеціалізоване монтажне підприємство «Спецелеваторбуд» м. Одеса; ТОВ СП «НІБУЛОН» м. Миколаїв та філії області; ПП «Спецмонтаж» м. Вознесенськ; ФОП «Костюков О.С.»
м. Вознесенськ; ТОВ «Івекобуд» м. Миколаїв.
За умови виконання обсягів регіонального замовлення на підготовку висококваліфікованих робітників ліцей може розраховувати на успіх в сучасних умовах конкуренції на ринку праці. Показником якості навчання в ВПЛ є такий відрадний факт: протягом багатьох років учні отримують Дипломи з відзнакою та підвищені професійні розряди.
Наші педагоги дуже виважено ставляться до виховання молоді, крок за кроком демонструючи кращі цінності людського життя – доброту, справедливість і чесність. Учні навчальних груп створили учнівський парламент ліцею «ТЕМП», який активно працює. Учні разом із своїми наставниками, проводять відкриті уроки,театралізовані ярмарки, виховні години,свята, тематичні декади та тижні, вечори, екскурсії, тижні фахової майстерності.
Багато дітей приїздить до нас навчатися з інших міст, населених пунктів сільської місцевості,областей України. Ліцей їх забезпечує безкоштовним гуртожитком, де в цьому навчальному році проживає 140 учнів. Працівники гуртожитку створюють належні умови для проживання її мешканців. Вихователь гуртожитку – Кіпер Р.О. навчає і виховує мешканців гуртожитку на високих моральних засадах української духовності, патріотизму, прищеплює повагу до звичаїв, традицій народу.
У ліцеї функціонує їдальня (завідуюча Н.В. Петровська), яка забезпечує учнів соціально незахищеної категорії гарячим 3-и разовим харчуванням. Працює ліцейний буфет, де завжди випікається працівниками їдальні запашна та смачна випічка.
За ініціативи учнів,у ліцеї створено волонтерський загін «Милосердя» під керівництвом Кіпер Р.О.. Наші ліцеїсти – волонтери беруть участь у волонтерському русі, різноманітних акціях «Підтримай воїнів АТО на сході України» ,«Напиши лист пораненому вояку АТО». Учні організували збір пластикових кришечок для виготовлення протезів пораненим в ООС , беруть участь у благодійних акціях , зібрали кошти на лікування випускника ліцею Андрусяка Дмитра.
З вдячністю ми вшановуємо пам'ять учнів – воїнів - інтернаціоналістів Кутвицького Олега та Тимощука Миколу, які загинули, виконуючи інтернаціональну місію в Республіці Афганістан. Їх іменами названо вулиці рідного міста Вознесенська та селища міського типу Прибужжя, Доманівського району.
Багато уваги наш колектив приділяє вихованню художньо-естетичних смаків, формуванню здорового способу життя наших вихованців. Після занять учні зайняті гуртковою роботою. На базі ліцею працюють гуртки: хореографічний, драматичний ( керівник І.М. Процак), спортивного напрямку «Волейбол», який веде керівник фізичного виховання,викладач фізичної культури Кіпер С.С. Спортивна команда юнаків та дівчат у ХІХ Молодіжних спортивних іграх серед учнів закладів професійної (професійно-технічної) освіти міст і районів області у 2019/2020 н.р. здобула Ι місце.
Надійними помічниками педагогів є батьки учнів. Приємно відзначити, що батьківська громадськість включається у навчально-виховний процес, допомагаючи нам проводити заходи, озеленення території ліцею.
Сьогодні ми згадуємо з гордістю педагогів – ветеранів праці, які працювали в ліцеї – Круглєй Зінаїду Григорівну, Прокопчук Зінаїду Миколаївну ,Дейнеку Володимира Антоновича,Ковтуна Анатолія Васильовича, Жаврід Оксану Іванівну ( нагороджена нагрудним знаком «А.С. Макаренко» у 2008 році), Васильківську Лідію Петрівну,Соловйова Миколу Миколайовича, Бочковську Валентину Степанівну, Матяж Лілію Василівну, Рибалко Антоніну Григорівну і багато інших. Це педагоги, які багато років свого життя віддали улюбленій справі, зберігали традиції, виховали не одне покоління учнів, а зараз знаходяться на заслуженому відпочинку.
Гідним прикладом для нас сьогодні є працівники ліцею, доля та життя яких тісно пов’язана з Вознесенським професійним ліцеєм,які сьогодні працюють у ліцеї, а саме : Щедрова В.Б. ( 42 р.), Скляр Л.О. (41р.),Павловський В.Д. ( 40р.), Ткачук Л.В. ( 39р.), Світайло Л.Г. (35р.), Прокопчук В.П. ( 27років у ВПЛ і 6 років у ВПАЛ),Блажкун В.І. ( 32р.), Савінкова Л.Я. ( 32 р.), Літвін Т.В. ( 28 р.),Васильєва О.Д. (26р.), Чернова Т.І. (25р.), Попова Н.В. ( 24р.), Єрошенко М.Г. (24р.), Іванова Н.М. (24р.), Соколовський Б.Б. ( 24р.), Старинець Н.В. (24р.), Карпенко В.О. (23р.), Усенко О.А. (22р.), Манучарян Л.П. (20р.).
Усвідомлюючи важливість радикальних змін в усіх сферах життя незалежної України, її національного відродження, педагогічний колектив впроваджує в практику навчально-виховної роботи ліцею нові підходи, спрямовані на створення системи виховання на основі гуманізації життя ліцею.
Наш педагогічний колектив вже сьогодні відстежує структуру пошуку ринку праці, сприяє підвищенню конкурентноспроможності нашого навчального закладу через підвищення якості професійного навчання. Тільки за цієї умови ми зможемо дати державі, професійно мобільнгого, технологічно грамотного, максимально адаптованого до сучасних умов робітника.
Педагогічний колектив ліцею - це однодумці, яких об’єднує спільна любов до своїх вихованців і наполеглива праця на ниві виховання громадянина України, освіченого, культурного, висококваліфікованого робітника, здатного до самоосвіти та самовдосконалення.
Вознесенський професійний ліцей – це велика дружня сім’я, де учні, педагоги й батьки члени однієї великої родини.
Процвітання тобі, ліцею!
Олена УСЕНКО, заступник директора з НВихР
Вознесенського професійного ліцею